Aesop  |  PowerSchool®  |  School Food Service  |  Calendar 
 

SCHEDULES SUBJECT TO CHANGE
All dates and times are subject to change due to postponements or cancellations and rescheduling. Please check the CCA Calendar to confirm any dates, times, and sites for an athletic event.

Booster Club Allocation Requests
The role of the CCA Booster Club is to help in providing equipment designed to boost our athletic programs and the performance of CCA athletes.  We work in partnership with all of the CCA Athletic Programs trying to meet their many needs.  The CCA Booster Club may not be able to fully fund all of your allocation request(s), therefore, fundraising or club funds will need to be used for the purchase.  The CCA Booster Club Allocation of Funds meeting is held every June.  We encourage all coaches to attend.  For consideration of funds, a completed Allocation Request form along with supporting documentation must be submitted prior to the June 9th meeting.  All Allocation Requests will be reviewed.  This form is to be completed by coaches.  New requests will be considered throughout the school year as needs arise.

The WaMac Conference is hosting all online athletic schedules. Please subscribe to the calendars and have email alerts sent for updates.
CCA Schedules

2016 Summer Strength and Conditioning Camp    2016 Clipper HS Football Camp
2016 HS Volleyball Camp   2015 HS Soccer Camp
2015 HS Boys Basketball Camp
Summer Running Club Details

SPRING-SUMMER FALL-WINTER

Baseball
Head Coach: Brent Henry
Varsity Assistant: Nick Boeset
Level 2 Coach:  Don Buckman
Level 3 Coach:  Joe Taylor
2016 Level 2 Baseball
2016 Level 3 Baseball
2016 Varsity Baseball

Boys Golf
schedule
Head Coach: Jason Goslin

Girls Golf
schedule
Head Coach:
Cam Stockman

Boys Soccer
schedule
Head Coach: Tim Benson
Assistant Coach: Jake Sedlacek

Girls Soccer
schedule
Head Coach: Matt Harding
Asstistant Coach: Kasey Bortz

Softball
Head Coach: Barb Lynn
Varsity Assistant Coach: Dawn Cooksley
Level 2 Coach:  Craig Stratton
Level 3 Coach:  Jamie Henze
2016 L2 Softball
2016 L3 Softball
2016 Varsity Softball

Boys Track
schedule
Head Coach:Ben Robison ----Website
Assistant Coach:

Girls Track
schedule
Head Coach: Jane Astor
Assistant Coach: Teri Schultejans

 

Boys Basketball
schedule
Head Coach: Steve Ottoson
10th Grade Coach : Josh Hogue
9th Grade Coach: Mark Stern

Girls Basketball
schedule
Head Coach: PJ Sweeney
JV Coach: Nathan Elliott
9th Grade Coach: TBD

Football
schedule
Co-Head Coach: Matt Hughes
Co-Head Coach: Ronnie Hughes
Assistant Coach: Kyle Stoner
Assistant Coach: Matt Trosky
Assistant Coach: Mark Mitchell
Assistant Coach: Evan Schulte

Dance/Cheerleading
Dance Coach: Mackenzie Hodges
Cheer Coach: TBD

Cross Country
schedule
Girls Head Coach: Jane Astor
Boys Head Coach: Ben Robison----Website

Swimming
schedule
Head Coach: Margaret Trumpold

Volleyball
schedule
Head Coach: Jackie Clubb
Assistant Coach: Don Jackson
Assistant Coach:
Michelle Lutz

Wrestling
schedule
Head Coach:Kyle Forness
Asstistant Coach: Adam Endres